Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ne každému přinese jeho hokejový osud jen samé úspěchy. Hejduk, Hlaváč, Výborný, ti všichni se v posledních letech po odchodu za moře začali prosazovat a stali se z nich hvězdy NHL. Ne každý měl to štěstí. Jan Čaloun, olympijský vítěz z Nagana, se vloni v létě vydal podruhé zkusit štěstí do NHL. V týmu Columbus Blue Jackets se však neprosadil a vrátil se do zamilovaných Helsinek. V našem exkluzivním rozhovoru popisuje jak celou svou zámořskou anabázi, tak také události posledních dnů.

Jak známo, vloni v létě vám nabídli smlouvu v Columbusu, sám jste se už předtím nechal slyšet, že při rozšiřování NHL o dva nové kluby se pokusíte do této soutěže podruhé proniknout. S čím jste odjížděl za moře?
Odjížděl jsem hlavně s tím, že si chci zahrát NHL, a s tím, že je jednodušší se prosadit do nově vznikajícího mužstva.

Jaké byly vaše dojmy z celého prostředí v Blue Jackets, přístupu celé organizace a trenérů?
Řekl bych, že i když to byla nově vznikající organizace, bylo vše připravené bezvadně, a to hlavně tím, že zde pracovali zkušení lidé, kteří už s NHL mají určité zkušenosti jako např. manažer Doug McLean. Musím říct, že i trenéři přistupovali ke své práci velmi zodpovědně, ale někdy se mi zdálo, že ta zodpovědnost je až přehnaná.

Co po vás chtěli trenéři, abyste v týmu hrál, jaké jste měl spoluhráče?
Bohužel za celou tu dobu, co jsem tam působil, jsem se výš než do třetí pětky nedostal. A samozřejmě většinou třetí a hlavně ta čtvrtá pětka jsou obrannými pětkami, takže jsem byl stále svazován obrannými úkoly. Pravdou je, že jsem se dostával dost často na přesilové hry, ale moc se mi nedařilo, a to vedlo trenéra k tomu, že jsem dostával stále méně času na ledě.

Jak jste vycházel s ostatními Čechy v klubu? A jaké bylo vůbec jejich postavení v týmu?
Co se týče Roberta Krona a Františka Kučery, tak ti měli už velké zkušenosti s NHL, a tím i měli postavení jako vůdčí osobnosti týmu. David Výborný, který přišel jako nováček, se velmi brzo prosadil tím, že dával góly. To mu pomohlo a ostatní ho začali brát.

Čím to, že se vám po startu sezóny v NHL nedařilo? Jaké byly ty hlavní důvody?
Musím říct, že ze začátku se nedařilo celému mužstvu, jako kdyby nebylo správně připravené na začátek sezóny. Na sezónu jsem se připravoval ve Finsku, ta příprava nebyla špatná, ale asi nebyla dostačující na to, abych se prosadil v NHL. Určitě hrálo roli i to, jak už jsem psal, že jsem byl svazován defenzivní hrou, která mi moc nesedí. Bohužel se dá říct, že téměř všechna mužstva v NHL stavějí hlavně na defenzivě.

Co předcházelo tomu, že jste se vrátil do Helsinek? Co vás k tomu rozhodnutí nasměrovalo?
Toto rozhodnutí přišlo ze dne na den, kdy jsem viděl, že se moje šance hrát v NHL pomalu vzdaluje, a věděl jsem, že už se nechci vracet někam do farmářských týmů. A jedním z velkých důvodů, proč jsem se vracel do Helsinek, bylo i to, že tady byla moje manželka, která zde studuje.

Před vašim návratem se IFK poměrně dařilo, ale potom, co jste začal nastupovat, se dařit přestalo. Čím si to vysvětlujete?
HIFK se opravdu dařilo, ale mým příchodem se oslabila naše obranná hra, a to proto, že ve finské lize může hrát pouze pět cizinců v jednom klubu. U nás se rozhodli nechat samé Čechy a odejít musel obránce Giroux, který herním stylem připomínal bývalého hráče IFK Briana Rafalskeho, který je teď v New Jersey Devils. Přišla i další zranění našich obránců, a tak nám vlastně zůstal jenom jeden kvalitní obránce Marek Židlický.

Sám se svými výkony po návratu taky asi nejste úplně spojokený. Jak se vám po návratu hrálo a hraje?
Musím se přiznat, že jsem letos nerozehraný, odehrál jsem pouze 25 zápasů, a to se dá říct, že už pomalu sezóna vrcholí.

Měl na vaše výkony vliv fakt, že jste se vrátil hrát pod trenéra Lehkonena, se kterým se kulantně řečeno nemáte moc v lásce?
O tom se tady píše skoro každý den v novinách. Je pravda, že s Lehkonenem jsme moc velcí přátelé nebyli, ale na něj svoji výkonnost naprosto nemohu svádět. Já se nyní musím pořádně rozehrát, abych byl připravený na play off.

Myslíte že vám jako týmu jeho odvolání pomůže a že se to projeví i na vašich výkonech? Příliš prostoru vám prý nedával.
Pravdou je, že se mužstvu v posledních zápasech vůbec nedařilo, a proto vedení muselo něco udělat. Lehkonen byl prvním odvolaným trenérem v celé historii IFK. Toto rozhodnutí o odvolání trenéra přišlo od sponzorů a přišlo ze dne na den!

Před uzávěrkou přestupů se hovořilo o tom, že byste měl jít na hostování do Blues Espoo. Je to pravda? A jestli ano, proč se nakonec váš přesun neuskutečnil?
Opravdu jsem o tom uvažoval, ta šance tu byla, ale IFK je týmem mého srdce a zde chci hrát a chci hrát co nejlépe.

Změnil se nějak tým IFK za tu dobu, co jste byl pryč?
Mužstvo se nijak moc nezměnilo, akorát novinkou byl příchod dalších tří Čechů, kteří tým zkvalitnili. A to hlavně Jaroslav Bednář, který je dnes nejlepším střelcem celé soutěže!

Jak se hokejově daří dalším Čechům v klubu a jakou mají pozici?
Jak už jsem psal, Bednář je nejlepší střelec soutěže, Židlický je podle hodnocení nejlepší obránce! Ale i Patrik Hučko odvádí kvalitní výkony.

Jak vidíte svoje šance v téhle sezóně?
Ja věřím, že se dostaneme do finále. To by byl velký úspěch.

Kdo je podle vás největším kandidátem na titul ve Finsku ?
Tak kandidáti jsou podle mínění všech čtyři: Tappara Tampere, Jokerit, TPS Turku a my!

Co vy a reprezentace, myslíte, že máte ještě šanci dostat se do týmu, pokud jej bude vést pan Augusta, když vás nevzal ani v dobách vaší nejlepší formy?
Respektuji všechna rozhodnutí pana Augusty o nominaci a výběru hráčů do národního mužstva. Myslím si, že v této sezóně si za národní tým nezasloužím hrát. Mrzí mne ale, že pan Augusta zařazuje finskou ligu mezi ty slabší. Proč snižuje výkonnost českých hráčů v této lize? Včera (pozn.: rozhovor se udál těsně po Švédských hokejových hrách) po vítězném utkání se Švédskem prohlásil, že na MS pojedou jen hráči z naší ligy a NHL a nikdo jiný už nebude pozván. Doporučoval bych, aby se celé vedení přijelo podívat na play off do Finska. Možná by změnili názor.

Má někdo z vašich spoluhráčů nebo případně dalších Čechů ve Finsku takovou formu, aby stálo za to vyzkoušet jej v národním týmu?
Určitě by si to zasloužili Židlický s Bednářem, to je bez debat!

Pomalu se taky dává dohromady tým pro Olympiádu. Myslíte si aspoň v koutku duše, že byste mohl zopakoval Nagano?
Tento tým bude postaven až na některé výjimky z hráčů NHL, a tím já nejsem.

A ještě trochu z jiného soudku. Jak jste se vyrovnával s tím, že jste byl v Americe sám, a jak to brala vaše manželka? A jak se jí líbil váš návrat?
Odchod do Ameriky není vůbec jednoduchý, a už vůbec ne, když tam jede člověk sám. Jsem rád, že jsem zase s manželkou tam, kde se nám líbí. Ten návrat byl samozřejmě strašně krásný!

Odešel byste po dvou špatných zkušenostech ještě potřetí za moře, nebo už toho máte dost?
Za moře už nikdy neodejdu!!!

Liší se moc způsob života v Americe a ve Finsku?
Život se liší pomalu po všech stránkách a jsem rád, že mohu žít zde ve Finsku. Amerika nám k srdci moc nepřirostla.

Nepřemýšlel jste o tom, že byste se nevracel do Helsinek, ale domů do Litvínova?
O tom jsem nepřemýšlel, chtěl jsem se vrátil do Helsinek.

Sledujete, jak si vůbec Litvínov vede? A sledujete, jak si vede vaše rodné Ústí v první lize?
Výsledky těchto klubů sleduji a moc jim fandím!

A poslední otázka: Kdy vám naposled přinesl hokej radost a kdy vás naposled něco potěšilo z nehokejových věcí?
Já mám radost, že můžu vůbec hokej hrát, a mám radost z každého tréningu a zápasu. Pořád mě hokej baví!! A z nehokejových věcí se strašně těším na naše brzké nastěhování do nového bytu zde v Helsinkách!

Michal Berg (michal.berg@seznam.cz)

Zdroj: http://media.novinky.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář